• Fotografické kurzy pro pokročilé

  07.10.2013

  ZÁKLADNÍ INFORMACE

  Lektor Jiří Tvaroh má deset let praxe s fotokurzy v Českých Budějovicích. Jirka je také lektorem Nikon Školy, kdy například v říjnu 2015 školil prodejce techniky Nikon. Pořádá také workshopy v Praze v centru Fotoškoda.

  U pokročilých zájemců předpokládám základní technické znalosti jak fotoaparát ovládat (co je to čas, clona, citlivost a jak je správně používat). I přes tento předpoklad dojde k zopakování pojmů.

  Cílem kurzu je rozvinout u fotografů myšlení (technické i výtvarné) nad snímkem, ještě než stisknou spoušť. Naučit, jak využívat techniku s ohledem na její omezení v extrémnějších situacích.

  Jak dlouho bude kurz trvat? Dva dny, tj. cca 9 + 9 hodin. Osvědčila se mi následující osnova:
  První den:
  9:00 sraz v centru ČB ve školící místnosti, pak technická část + umělecká část
  13:30 společný oběd, praktická část
  ??? 17 - 18 hod závěr první den (dle domluvy a individuálního programu)
  Druhý den se již potkáváme na domluveném místě v terénu:
  9:00 sraz, praktické focení, samostatné úkoly
  13:30 společný oběd
  15:00 přesun zpět do ČB, editace foto, promítání snímků účastníků, dotazy..
  18 hod závěr.

  PRŮBĚH PODROBNĚJI

  Již od prvního testovacího kurzu v roce 2011 pro mé známé se snažím předejít tomu, aby některý ze zájemců neprohlásil: "Nic zajímavého ani nového jsem se nedozvěděl!". Z tohoto důvodu vyznávám uvedená pravidla:
  - lektor Jiří Tvaroh po celou dobu kurzu
  - přátelská atmosféra "tykačka"
  - neformální a téměř rodinné prostředí
  - společný oběd na kurzech
  - následné setkávání, fotografické výlety nebo další tématické kurzy.

  První den bývá věnován seznámení, historii, technické stránce fotografování (včetně zopakování základních pojmů) a umělecké části. Pak následuje společný oběd. V kurzech pro pokročié nás zajímá specializace jednotlivých účastníků, jdeme do hloubky s popisy specifických problémů a technických záludností fotografických postupů.Po obědě máme již vymyšlen praktický program hoden pokročilých fotografů (např. reportáž v divadle, akční street foto apod.). Domluvíme se také, jak dle požadavků účastníků koncipovat druhý den.

  Druhý den se obvykle věnujeme portrétům - s modelkou. Fotografujeme s přihlédnutím k výtvarné stránce fotografie. Zkusíte si komunikaci s modelem, výběr místa a času pro focení, práce s odrazkou, bez odrazky, s blesky atd. Pokud by se na kurzy sešli převážně krajináři, přizpůsobím kurz jim. Během druhého dne zadávám i různé úkoly, jejichž výsledky si pak večer promítneme, okomentujeme a hlavně se z nich všichni poučíme.

  Na snímcích vyfocených na kurzu si ukážeme možnosti a postupy editace fotografií. V závěru obvykle zodpovídáme dotazy a věnujeme se možnostem při výběru další fototechniky.

  Po dobu kurzu se vám věnuje Jiří Tvaroh, klade důraz na praktické příklady a zkušenosti z vlastní praxe. Mou snahou je přizpůsobit kurz znalostem a požadavkům účastníků.

  Často naše setkávání vaší účastí na kurzu nekončí. Uvidíme se na výletech, neformálních setkáních, Facebook profilu kurzů, nebo na jiném z nabízených kurzů.

Blog menu
TOPlist